2021/1.
-
RÁCZ Ildikó:
Platform munkavégzés Magyarországon
Munkajogi és egyéb jogági dilemmák
A tanulmány azt vizsgálja, hogy a digitális munkavégzési formák (ún. platform alapú munkavégzés) munkajogi hatásai megjelennek-e Magyarországon, és ha igen, akkor milyen mértékben és formában. A tanulmány fő kérdése, hogy a platformok és a platform munkások milyen (munka)jogi környezetben tudnak, tudnának működni Magyarországon.
Bővebben >>
-
SZITA Natasa:
A munkavállaló ellentmondáshoz, illetve felmondáshoz való joga a munkáltató személyében bekövetkező változás esetén
A munkáltató személyében bekövetkező változás esetén az uniós és hazai szabályozás előírja, hogy a munkaviszony az átvevő munkáltatóval jogfolytonosan folytatódik. A tanulmány azt az esetet vizsgálja, mit tehet a munkavállaló, ha valamiért nem áll érdekében a munkaviszony fenntartása, és nem kívánja a munkaviszony jogfolytonos fennmaradását az új munkáltatóval.
Bővebben >>
-
PETRI Dávid:
Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkafeltételek biztosítására irányuló munkáltatói felelősség kérdése az otthoni munkavégzés vonatkozásában
A tanulmány a munkáltató munkavédelmi kötelezettségének érvényesülését vizsgálja a távmunka, illetve az otthoni munkavégzés esetén. Az elemzés kitér a munkáltató kártérítési felelősségére vonatkozó szabályok alkalmazásának kérdéseire olyan esetekben, amikor a munkavégzés helye a munkavállaló otthona.
Bővebben >>
-
MÉSZÁROS Árpád:
A Dovera ügy jelentősége az uniós versenyjogi szabályok alkalmazhatóságának kérdésében I.
A kétrészes tanulmány első fele az egészségbiztosító szervezetek tagállami működésének és az uniós versenyszabályok összhangjának kérdésében született, mérföldkő jelentőségű európai bírósági ítélet elemzésére vállalkozik, tág kontextusban vizsgálva az ügy előzményeit és várható hatásait.
Bővebben >>