2019/1.
-
KÁRTYÁS Gábor:
Lehet-e túl előnyös egy munkaszerződés?
A jóerkölcsbe ütköző megállapodás a munkajogban
A munkajogban is semmis az a jognyilatkozat, amely szembemegy az alapvető társadalmi normákkal. A bírói gyakorlat több olyan példával szolgált, amikor az érvénytelenséget a jóerkölcsbe ütközés miatt kellett megállapítani. A tanulmány azt vizsgálja, hogy a törvényi szabályoktól a munkavállaló javára eltérő megállapodás milyen esetekben lépheti át a jóerkölcs által állított morális határokat, ami alapot adhat a szerződés semmisségének megállapítására.
Bővebben >>
-
MÉLYPATAKI Gábor:
Az új foglalkoztatási formák és a társadalmi innováció hatása a szociális biztonságra
A tanulmány a társadalmi innováció fogalmát az új foglalkoztatási formák viszonylatában vizsgálja, és ezeknek a közös hatását mutatja ki a szociális biztonság témakörében. A kutatás középpontjában a munkaerőpiac változásai állnak, amelyek közül két jelenséget emel ki. Ezek a digitalizáció és a robotizáció, amely a két legújabb, részben összefüggő kihívása a munka világának.
Bővebben >>
-
MOLNÁR Bence:
És ki védi meg a munkáltató érdekeit?
A munkavállalói jogellenes munkaviszony megszüntetés szankciói
A tanulmány a munkavállalói jogellenes munkaviszony megszüntetés szankciórendszerének elégtelenségeire mutat rá, tekintettel a munkaerő-hiánnyal együtt járó új munkaerő-piaci helyzetre. A szerző elemzése végén javaslatot tesz a szabályozás módosítására.
Bővebben >>
-
SZABÓ Zoltán:
A köznevelésben foglalkoztatott pedagógusokra vonatkozó munkaidö-szabályozás
A tanulmány a pedagógusokra vonatkozó speciális munkaidö rendelkezéseket elemzi, bemutatva, hogy azok mi célból és milyen korlátokat szabnak a köznevelési intézmények vezetöi számára a munkaszervezés tekintetében. A szerzö a hatályos szabályozás uniós jogi megfelelöségének kérdésére is kitér.
Bővebben >>